Jak czytać oznaczenia kabli elektrycznych?
Zakup kabla może być zadaniem trudnym, jednak jego wykonanie nie wymaga ani wyjątkowych umiejętności, ani dysponowania wysoce specjalistyczną wiedzą. Wystarczy znajomość oznaczeń umieszczanych na powierzchni kabli oraz świadomość własnych potrzeb. Każdy kabel powinien posiadać na swojej powierzchni ciąg liter i cyfr, które oznaczają jego najważniejsze parametry użytkowe. Oznaczenia te powinny być wyraźnie widoczne oraz wypukłe, co ułatwia ich odnalezienie. Powinny być także umieszczone na opakowaniu przemysłowym danego kabla. W naszym wprowadzeniu podpowiadamy jak odczytywać te oznaczenia oraz jakie istotne informacje na nich znajdziemy.
Jak odczytać materiał wykonania?
Wybór kabla, wykonanego przy użyciu konkretnych materiałów, można odczytać na podstawie oznaczeń literowych. Należy poszukiwać dużej litery A (żyłki aluminiowe) lub F (żyłki stalowe). Ich brak oznacza, że kabel posiada żyłkę miedzianą. Materiał na izolację również oznaczany jest literami: Y – polwinit, Yn – polwinit samogasnący, X – polietylen, H – tworzywa bezhalogenowe, On – guma oponowa, Gs – guma z domieszką silikonu, PUR – poliuretan.
Jak odczytać budowę kabla?
W budowie kabla istotny jest sposób wykonania żyły. W tym celu stosuje się trzy symbole literowe. D oznacza żyłkę w formie drutu, L to linka, a Lg to linka giętka. Do istotnych informacji należy także rodzaj powłoki izolacyjnej, która może być: a – powłoką wykonaną z przędzy bawełnianej, b – odporna na wysokie temperatury, c – niepalna, d – być dodatkowo zgrubiona. Warto też przywołać trzy często występujące oznakowania: p – oznaczające przewód płaski, u – czyli przewód uzbrojony oraz n – przewód wyposażony w dodatkową linkę.
Jak odczytać przeznaczenie danego kabla?
Oznaczenia literowe określają też specjalne zastosowanie danego kabla. LgY oznacza kable wyposażone w izolację wykonaną z polwinitu zwykłego, stosowane w układach zamkniętych, rurach instalacyjnych, w urządzeniach elektroenergetycznych. DY to przewody jednodrutowe miedziane izolowane polwinitem. Dedykowane są do instalacji podtynkowych i natynkowych, takich jak systemy świetlne i sterownicze. YDY oznacza kabel miedziany jednodrutowy z izolacją i powłoką polwinitową. Przeznaczony jest do pracy w warunkach suchych jak i mokrych.
YDYp (ŻO) to kabel płaski ze specjalną żyłą ochronną. YDYt oznacza kabel wtynkowy, stosowany w różnych warunkach suchych i mokrych. OMY oraz OMYp to kable w oponie polwinitowej, przeznaczone m.in. do urządzeń AGD. OWY to kabel warsztatowy, do zasilania sprzętów przenośnych, w tym także grzejników. YKY oraz YAKY to natomiast kable elektromagnetyczne.
Jak odczytać przekrój kabla
Przekrój wyrażany jest za pomocą mm2, natomiast średnica za pomocą mm. Najczęściej na etykietach przewodów pojawia się oznaczenie przekroju nominalnego. Wartość ta nie musi odzwierciedlać rzeczywistego przekroju, z uwagi na zjawisko rezystancji. Jest ona głównym wyznacznikiem, do którego typoszeregu będzie przynależał kabel. Przykładowo, oznaczenie 3×1,5mm2 nie mówi nam, że jest to kabel z trzema żyłkami o przekroju 1,5mm2, ale że ich rezystancja elektryczna odpowiada tej właśnie pozycji typoszeregu. Na poziom wartości rezystancji elektrycznej ma wpływ także czystość materiałów wykorzystanych w produkcji kabli.
MGWIRES jako producent kabli elektrycznych oferuje między innymi kable bezhalogenowe czy przewody teflonowe.