European flag

Jak dobrać kabel do fotowoltaiki?

Jak dobrać kabel do fotowoltaiki

By instalacje fotowoltaiczne działały sprawnie i bezpiecznie, konieczne jest wykorzystanie specjalnego typu kabli, nazywanych kablami solarnymi. Pozwolą nie tylko na maksymalnie bezpieczną pracę całego układu, ale również pomogą zachować go na wysokim poziomie wydajności, przeciwdziałając występowaniu usterek. W naszym krótkim wprowadzeniu przedstawiamy najważniejsze zasady wyboru kabla do fotowoltaiki oraz podpowiadamy jakie rodzaje tych przewodów znajdziesz w specjalistycznych sklepach. 

 

Kable solarne – czym są?

 

Fotowoltaika wymaga specjalnego typu okablowania. Najważniejsza jest pod tym względem konstrukcja kabli solarnych, które zbudowane zostały z elastycznej żyłki miedzianej pokrytej wzmacniającą warstwą ocynkowaną. Zwiększa ona trwałość całego układu okablowania. Powłoka wykorzystywana w kablach solarnych wykonana jest z tworzyw bezhalogenowych – jest odporna na intensywne promieniowanie UV oraz zmienne warunki pogodowe. 

 

Dzięki temu kable solarne nadają się do stosowania na zewnątrz, w tym także na powierzchni dachów, gdzie będą narażone na wysokie temperatury latem i niskie zimą. Standardowo kable solarne powinny być odporne na temperatury w przedziale od plus 90 stopni do minus 40 stopni C. 

 

Jak dobrać właściwy kabel do fotowoltaiki?

 

Do najważniejszych kryteriów wyboru zaliczamy parametry wytrzymałościowe i typ wykorzystanej izolacji. Liczy się także jakość wykonania konektorów, które mają olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo pracy systemu i jego odporność na awarie. Polecamy sięgać po kable solarne wyposażone w podwójną warstwę izolacji, oddzieloną metalową przegrodą. Kabel taki będzie chroniony przed ogniem oraz przepięciami. 

 

Istotny jest także promień zgięcia, który w przypadku kabli solarnych powinien być stosunkowo duży. Dzięki temu będzie można poprowadzić przewody swobodnie, bez obaw o ich pęknięcie na skutek nadmiernego wygięcia. Najlepiej wypadają kable z żyłkami o klasie giętkości 5 – 6.

 

Średnica kabli do fotowoltaiki

 

Ustalenie pożądanego przekroju kabli do fotowoltaiki jest sprawą niezwykle istotną, którą można wykonać samodzielnie. W tym celu należy ustalić takie kluczowe parametry jak natężenie prądu, długość obwodu (podana w metrach), napięcie obwodu oraz przewodność materiału przewodu. Uwzględnia się także dopuszczalny poziom strat w obwodach, wynoszący zazwyczaj 1%. Ponadto duży wpływ na pożądany przekrój ma rodzaj zastosowanego falownika. Odmienne kable należy stosować w falownikach jednofazowych, odmienne w trójfazowych. 

 

Kable do fotowoltaiki – cena i dostępność

 

Najczęściej stosowane są kable o przekroju na poziomie 4-6 mm2. Powinny być wystarczająco odporne na wywierane obciążenia mechaniczne, niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz zmienne napięcia. Warto też zwrócić uwagę na ich zgodność z normami ochrony przeciwpożarowej. Kable do fotowoltaiki są wbrew pozorom stosunkowo tanie, a ich cena może wynosić nawet mniej niż 10 zł. za metr bieżący. Ostateczny wybór warto skonsultować z fachowcami z firmy fotowoltaicznej lub też skorzystać z ich rekomendacji. 

MGWIRES jako producent kabli elektrycznych oferuje między innymi kable bezhalogenowe czy przewody teflonowe.