Jak poprawnie i bezpiecznie przechowywać kable?
Niewłaściwe przechowywanie kabli elektrycznych jest jednym z najczęstszych powodów ich uszkodzeń. Załamania, skręcenia, wilgoć, skrajne temperatury czy ekspozycja na promieniowanie UV mogą osłabić izolację oraz właściwości przewodzące kabla. W celu uniknięcia kosztownych awarii i żeby przedłużyć żywotność przewodów, warto stosować się do określonych zasad przechowywania.
Jak poprawnie i bezpiecznie przechowywać kable?
Poprawne przechowywanie kabli – Dlaczego jest ważne?
Niewłaściwe składowanie może prowadzić do uszkodzeń mechanicznych, osłabienia izolacji, korozji przewodników, a nawet całkowitego zniszczenia kabla. W konsekwencji może to zwiększyć koszty napraw i wymiany przewodów, a także prowadzić do zagrożeń, takich jak zwarcia czy awarie instalacji elektrycznych.
Najczęściej popełniane błędy w przechowywaniu kabli
Jednym z podstawowych błędów w przechowywaniu przewodów elektrycznych jest ich nieprawidłowe zwijanie i układanie. Kable zwijane w ciasne pętle lub zbyt mocno zginane są narażone na szereg uszkodzeń, w tym:
- przerwanie żyły przewodzącej,
- osłabienie izolacji w miejscu zgięcia,
- utratę elastyczności materiału izolacyjnego.
Ekspozycja na wilgoć i wodę
Kolejnym częstym błędem jest brak dostosowania warunków w miejscu przechowywania przewodów. Składowanie kabli w piwnicach, na zewnątrz oraz w miejscach narażonych na wilgoć i wodę powoduje:
- korozję,
- uszkodzenie instalacji,
- powstawanie pleśni i biofilmu na izolacji, co osłabia jej właściwości ochronne.
Ekspozycja na promieniowanie UV
Równie często jak na wilgoć, przechowywane i składowane kable są wystawiane na działanie promieniowania UV. Przechowywanie kabli na otwartych przestrzeniach, gdzie są narażone na bezpośrednią ekspozycję na promieniowanie słoneczne przyspiesza starzenie się izolacji, wpływa na stopniową utratę elastyczności materiału izolacyjnego, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do degradacji przewodów skutkującej zwiększonym oporem elektrycznym i nagrzewaniem się kabla.
Narażenie na obciążenia
Kable elektryczne nie są obojętne na duże obciążenia. Układanie ich w stosy lub przechowywanie pod ciężkimi przedmiotami powoduje m.in.:
- odkształcenie i uszkodzenie przewodów,
- zgniecenie izolacji i żył przewodzących,
- utrudnienia w rozwijaniu i montażu.
Ryzyko kontaktu z substancjami chemicznymi
Wybierając miejsce na składowanie kabli warto również zwrócić uwagę na to, co znajduje się w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Składowanie kabli w pobliżu olejów, rozpuszczalników, kwasów lub innych agresywnych substancji chemicznych może mieć bardzo negatywne skutki. W pierwszej kolejności na uszkodzenia narażona jest izolacja. W kontakcie z chemikaliami może zareagować, co wpłynie na jej strukturę i będzie skutkowało kruszeniem się otuliny kabla.
Gdzie najlepiej przechowywać kable?
Najlepszym miejscem do przechowywania kabli są suche, wentylowane i stabilne temperaturowo magazyny. Optymalne warunki do składowania przewodów to:
- temperatura od +5°C do +30°C
- wilgotność powietrza poniżej 60%,
- brak bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.
Kable najlepiej przechowywać na oryginalnych bębnach lub szpulach, co pozwala uniknąć ich splątania i przypadkowych uszkodzeń mechanicznych. Należy przy tym pamiętać, że Kable na bębnach powinny być przechowywane w pozycji pionowej (na podstawie bębna), a bębny nie powinny być układane bezpośrednio na wilgotnym podłożu.