European flag

Jaka jest różnica między kablem a przewodem?

Jaka jest różnica między kablem a przewodem

Przewody i kable to nazwy stosowane zamiennie, jednak od strony fachowej – są to odrębne pojęcia. Dlatego w trakcie wizyty w sklepie elektrycznym lub planowania wykonania instalacji, stosowanie odpowiedniej nazwy ma olbrzymie znaczenie i pozwoli uniknąć pomyłki. W tym artykule skupiamy się na różnicach występujących pomiędzy kablami i przewodami. Podpowiadamy czym różni się jedno od drugiego oraz w jakich przypadkach nazwy te mogą być traktowane jako synonimiczne. 

 

Przewód – definicja, konstrukcja, zastosowanie 

 

Każdy producent kabli definiuje swoje wyroby na podstawie charakterystyki ich konstrukcji. Typowy przewód zbudowany jest z elementu przewodzącego, czyli żyły, linki, drutu lub też szynoprzewodu. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest miedź i aluminium. Warto podkreślić, że w przewodzie znajdziemy tylko jedną żyłę. Może dodatkowo posiadać warstwę izolacyjną, jednak nie jest to cecha konieczna. 

 

Przewody są elementami różnego typu obwodów elektrycznych jak i elektryczno-sygnałowych, w których pełnią funkcję transportu sygnałów. Innymi słowy, przewód to po prostu połączenie elektryczne, na które składa się żyła oraz opcjonalna izolacja. 

 

Potocznie za przewód uważany jest natomiast każdy łącznik elektryczny, niezależnie od jego konstrukcji i ilości znajdujących się we wnętrzu żył. Przewodem nazywane są także kable zakończone wtyczką, listwy zabezpieczające oraz inne elektro-akcesoria, wykorzystywane tak w domu jak i pracy. 

 

Kabel – czym jest i czym różni się od przewodu?

 

Kabel to bardziej zaawansowany wyrób elektryczny, tak pod kątem jego konstrukcji jak i zamierzonego sposobu wykorzystania. Przede wszystkim – kablem nazywamy produkt złożony z przynajmniej jednego, a często z większej ilości, osobnych przewodów. Każdy z przewodów umieszczony jest w odrębnej izolacji, jednak wspólnie znajdują się w tej samej osłonie lub otulinie. Ponadto przewody mogą być ekranowane (każdy osobno) oraz posiadać specjalne wzmocnienia mechaniczne, na przykład w formie sztywnych linek lub oplotu. 

 

Jeśli zestawimy z sobą definicję kabla oraz przewodu, od razu zauważymy oczywiste zależności. Kable są bowiem złożonymi przewodami, a tym samym mogą być w pewnym uproszczeniu nazywane w ten właśnie sposób. Szczególnie, jeśli mówimy o kablu złożonym z tylko jednego przewodu. Z drugiej strony, nie każdy przewód można nazwać kablem. 

 

Warto też zwrócić uwagę, że w branży elektromagnetycznej rozróżnia się kable od przewodów na podstawie nieco odmiennych kryteriów – w zależności od miejsca wykorzystania. Zgodnie z tą klasyfikacją, kable przeznaczone są do zastosowań zewnętrznych, w miejscach niezadaszonych i wyeksponowanych na warunki pogodowe. Przewody natomiast przeznaczone są do montażu wyłącznie wewnątrz budynków. 

 

Na koniec pragniemy podkreślić, że bałagan terminologiczny może nieco utrudniać komunikację ze specjalistami i powodować potencjalne trudności w ustaleniu, czy potrzebujemy przewodu czy kabla. Wielu fachowców zdaje sobie jednak sprawę z takiego stanu rzeczy i pomimo nieścisłości nazewniczych są w stanie bez problemu dobrać odpowiedni, wymagany do danego zastosowania osprzęt.