European flag

Jakie mamy rodzaje kabli elektrycznych?

Jakie mamy rodzaje kabli elektrycznychKable, nazywane też przewodami, to podstawowe elementy w instalacjach i urządzeniach elektrycznych, odpowiedzialne za bezpieczne przewodzenie energii elektrycznej. Wykorzystywane są zarówno do łączenia poszczególnych elementów z sobą, jak i do podłączania całego układu do lokalnej sieci. Oprócz przesyłania energii, zadaniem kabli jest zabezpieczanie całego układu elektrycznego przed potencjalnymi usterkami. W naszym krótkim wprowadzeniu przyglądamy się klasyfikacji kabli elektrycznych oraz podpowiadamy jakie jest ich profesjonalne przeznaczenie i zastosowanie.

 

Budowa kabli elektrycznych

 

Niemal każdy kabel jest zbudowany z tych samych dwóch elementów. Pierwszym jest metalowy element przewodzący, wykonany zazwyczaj z aluminium bądź miedzi. Nazywany jest potocznie żyłką. Drugi element to otaczające żyłkę zabezpieczenie, czyli warstwa izolacji. Izolacja może być złożona z kilku poszczególnych warstw, a jej zadaniem jest nie tylko ukierunkowanie przesyłu i zabezpieczenie przed utratą sygnału, ale również zapewnienie niezawodności całej instalacji oraz przeciwdziałanie szkodliwym usterkom. 

 

Gzie szukać oznaczenia kabli

 

Oznaczenie każdego kabla powinno znaleźć się na jego powierzchni. Najczęściej ma ono formę ciągu złożonego z liter i cyfr, tworzących niewielkie choć wyraźne wypukłości na powierzchni izolacji. Oznaczenie to powinno dostarczyć wszystkich istotnych informacji na temat: konstrukcji kabla, użytych do tego materiałów, a tym samym jego przeznaczenia.

 

Budowa żyły i izolacji a rodzaj kabla

 

Najczęściej stosuje kable z żyłką stalową lub aluminiową. W pierwszej kategorii znajdziemy przede wszystkim kable miedziane, które oznaczone będą dużą literą F. Kable aluminiowe oznacza się natomiast literą A. Żyłka może mieć przy tym formę drutu, linki lub giętkiej linki. W zależności od tego, kabel będzie mniej lub bardziej elastyczny oraz nadawał się do innego zastosowania. 

Izolacje otaczające żyły również mogą zostać wykonane z różnych grup materiałów. Najczęściej stosuje się w tym celu gumę, polietylen oraz polwinit. Są to materiały bezpieczne, elastyczne oraz żywotne, które nawet po wielu latach wykorzystywania mogą tworzyć stabilne i wytrzymałe zabezpieczenie. 

 

Przekrój i ilość żyłek a rodzaj kabla

 

Przekrój to jeden z kluczowych parametrów technicznych. Najczęściej odnosi się do rozmiaru żyłek obecnych w danym kablu. Może mieścić się w bardzo szerokim przedziale od 0,5 mm2 do nawet ponad 100 mm2. Warto podkreślić, że kable przeznaczone do powszechnego użytku rzadko mają więcej niż 2,5 mm2. Ilość żyłek w jednym kablu może wynosić od 1 do 4. 

 

Zastosowanie a rodzaj kabla

 

Kable stosuje się wszędzie – zarówno w domu lub mieszkaniu jak i przemyśle. Niektóre z kabli mogą posiadać specjalne przeznaczenie lub docelowe miejsce, w którym powinny być stosowane. Wyróżniamy pod ty względem m.in. kable podtynkowe, kable warsztatowe, kable mieszkaniowe, kable teleinformatyczne, kable energetyczne, kable do ziemi, kable sterownicze.

MGWIRES jako producent kabli elektrycznych oferuje między innymi kable bezhalogenowe, przewody do fotowoltaiki czy przewody teflonowe.